1397/01/25

داستان موفقیت مامان نازبانو

داستان موفقیت مامان نازبانو

معرفی
خانوم پروانه آزاد که توی مامان‌پز با اسم مامان نازبانو شناخته شده‌ست، اصالتا قزوینیه ولی با همسر و دو دختر 23ساله و 19ساله‌ش توی آپارتمانی در شرق تهران ساکنه. قرارمون با ایشون رو برای ساعت سه بعدازظهر پنج‌شنبه تنظیم کردیم، وقتی که سفارش‌های غذای ظهرش رو برای مشتری‌ها ارسال کرده و می‌خواد برای تهیه‌ی سفارش‌های شام آماده شه. با این‌حال آشپزخونه چنان منظم و تمیزه که انگار نه انگار تا یکی دو ساعت قبل کلی غذا توش پخته شده، چون به گفته‌ی خودش نمی‌تونه توی محیط شلوغ و نامرتب کار کنه و حتما باید قبل از شروع کارش همه جا رو تمیز و مرتب کنه. چند نمونه از شیرینی‌ها و باقلواهای دست‌پخت خودش هم روی میز پذیراییه که واقعا عطر و طعمش هوش از سر آدم می‌بره.
 

 
سابقه‌ی آشپزی
مامان نازبانو معتقده که علاقه‌ش به آشپزی به دوران کودکی‌ش برمی‌گرده. روزهایی که کنار مادرش توی آشپزخونه می‌ایستاده و سعی می‌کرده با دقت حرکات مامانش رو توی آشپزی به خاطر بسپره و لحظه‌شماری می‌کرده که مادرش از خونه بیرون بره تا بتونه سراغ آشپزی بره و چیزهایی رو که حین تماشا یاد گرفته، امتحان کنه. همین علاقه باعث شده که روز به روز غذاهای بیشتری رو یاد بگیره و دست‌پختش توی فامیل زبان‌زد بشه؛ تا جایی که توی بیست و سه‌سالگی و به اصرار خانواده‌، برای شام مهمونی عروسی برادرش، به کمک دایی‌ش حدود 500 پرس قیمه‌نثار می‌پزه و همه‌ی مهمون‌ها رو هیجان‌زده می‌کنه. کم‌کم دنبال یاد گرفتن پخت انواع شیرینی و کیک هم می‌ره و اون‌قدر توی این کار مهارت پیدا می‌کنه که الان حدود شانزده ساله که کلاس‌های آموزش شیرینی‌پزی برگزار می‌کنه.
شروع همکاری با مامان‌پز
آشنایی مامان نازبانو با مامان‌پز به اوایل فروردین سال نود و شش برمی‌گرده. یه روز که توی اینستاگرام مشغول گشتن توی صفحه‌های آشپزی و شیرینی‌پزی بوده، با صفحه‌ی مامان‌پز آشنا می‌شه و تصمیم می‌گیره چند نمونه از شیرینی‌هاش رو برای تست به دفتر مامان‌پز بفرسته. تیم تست مامان‌پز بعد از تست شیرینی‌ها، از مامان نازبانو می‌خوان که چند نمونه غذا هم برای تست بفرسته و بعد از این‌که مراحل مختلف رو با موفقیت می‌گذرونه، قرارداد همکاری‌ش رو با مامان‌پز امضا می‌کنه.
میزان فروش روزانه
مامان نازبانو کارش رو با فروش روزانه 5 تا 6 پرس غذا و منوی محدود شامل دو سه عنوان غذا شروع کرد و بعد از دریافت نظرات مثبت مشتری‌ها، تصمیم گرفت تنوع غذاهای منوش رو بیشتر کنه. به همین ترتیب مشتری‌هاش هم روز به روز بیشتر شدن و این روزها گاهی روزانه تا 80 پرس هم سفارش داره و فروش روزانه‌یک میلیون و پونصد هزار تومان رو هم تجربه کرده. سودی که از فروش غذا عایدش می‌شه، متناسب با تعداد سفارش‌هاش متغیره و از روزی پنجاه هزار تومان برای سفارش‌های کم تا سیصد هزار تومان برای تعداد سفارش بالا سود روزانه داره. مشتریای مامان‌نازبانو به دو دسته‌ی شرکت‌ها و مشتریان خونگی تقسیم می‌شن. از شنبه تا چهارشنبه بیشتر مشغول تهیه‌ی سفارش‌های شرکتی و آخر هفته‌ها درگیر تهیه‌ی سفارش‌های خونگی و مهمونی‌هاست.
راز موفقیت در کار
مامان‌نازبانو یه اصل محکم و تغییرناپذیر توی زندگی‌ش داره: «یا کاری رو قبول نمی‌کنم، یا وقتی قبول می‌کنم همه‌ی تلاشم رو می‌کنم تا به بهترین نحو انجامش بدم. حتی اگه وسط مسیر متوجه اشتباهم بشم، وقت و هزینه‌ی بیشتری صرف می‌کنم، برمی‌گردم و دوباره از نو شروع می‌کنم». همین اصل رو هم سرلوحه‌ی کارش قرار داده و با دقت و وسواس مثال‌زدنی تمام مراحل آماده کردن سفارش مشتری، از خرید مواد اولیه تا تهیه و بسته‌بندی و ارسال غذا، رو انجام می‌ده. مامان نازبانو تمام ادویه‌ها و طعم‌دهنده‌هایی رو که توی غذاهاش استفاده می‌کنه خودش تهیه می‌کنه، چون فکر می‌کنه ادویه‌‌های آماده‌ی شرکتی، عطر و طعم طبیعی و دل‌خواهش رو به غذا نمی‌ده. حتی گاهی برای تهیه مواد اولیه‌ی مرغوب برای غذاهاش، مثل هل و پسته‌ی سبز، به شهرهای نزدیک مثل قزوین سفر می‌کنه و معتقده همین توجه و وسواس روی تک‌تک جزئیات غذاست که باعث محبوب شدن غذاهاش بین مشتری‌هاش شده و تونسته چهار بار به عنوان مامان نمونه انتخاب بشه. راستی اگه می خواین یه سری به غذاهای مامان نازبانو بزنین، این صفحه رو ببینین.
مراحل تهیه‌ی غذا در مامان‌پز
تازه بودن مواد اولیه برای غذاهای مامان‌پز یه اصله، به همین دلیل، اولین کاری که مامان نازبانو بعد از دریافت سفارش‌های روز بعد انجام می‌ده، خرید مواد اولیه مثل سبزی و مرغ یا گوشته. حتی برای افزایش کیفیت و سرعت کارش، با فروشنده‌های محلی هماهنگ کرده که همیشه جنس خوب و تازه رو براش نگه دارن تا موقع لزوم براش بفرستن. سایر مواد از قبیل برنج و حبوبات رو هم به صورت هفتگی و در روزهای آخر هفته تهیه می‌کنه. بعد از خرید، مراحل اولیه‌ی کار مثل شستن و تمیز کردن و خرد کردن و سرخ کردن مواد رو انجام می‌ده. روز بعد از ساعت چهار و نیم صبح بیدار می‌شه و مشغول پختن غذا می‌شه تا بتونه قبل از ساعت یازده ظهر غذاها رو تو ظرف‌های مخصوص بسته‌بندی کنه و برای مشتری‌ها بفرسته. مامان نازبانو از همراهی و حمایت همسرش توی این مرحله خیلی تعریف می‌کنه چون شب‌ها که همسرش از سر کار برمی‌گرده، با سر زدن به لیست سفارش‌ها، توی بخشی از کار مثل آماده کردن ظرف‌ها و وسایل بسته‌بندی، نوشتن برچسب‌ها، و یادداشت کردن آدرس مشتری‌ها به‌ش کمک می‌کنه تا مامان نازبانو بتونه روز بعد با سرعت بیشتری غذاها رو بسته‌بندی و ارسال کنه. بعد از ارسال سفارش‌ها، حدود دو ساعت رو صرف تمیز کردن آشپزخونه می‌کنه و بعد از یه استراحت کوتاه، مشغول آماده کردن سفارش‌های شام می‌شه.
 

 
دریافت نظرات مشتری‌ها
مامان نازبانو نظرات مشتریان رو با دقت دنبال می‌کنه و از اون‌ها برای بهتر کردن کیفیت کارش توی سفارش‌های بعدی استفاده می‌کنه. البته تجربه‌ی آشپزی‌ توی سالیان طولانی بهش ثابت کرده که به دلیل تنوع سلیقه‌ی غذایی آدم‌ها، تهیه‌ی غذا جوری که همه‌ی افراد صد در صد راضی باشن تقریبا ناممکنه، اما اون سعی می‌کنه با تکنیک‌هایی که این سال‌ها یاد گرفته اکثر مشتریانش رو راضی نگه داره.
مهم‌ترین درس از کار در مامان‌‌پز
مهم‌ترین درسی که مامان نازبانو از کار در مامان‌پز یاد گرفته، افزایش مهارت برنامه‌ریزی و مدیریت زمانه. قبلا برای انجام کارها با کیفیتی که مد نظرش بود، توجهی به زمان نداشت و معمولا کارهاش به کندی انجام می‌شد، اما توی مامان‌پز به دلیل این‌که غذاها باید به موقع آماده بشن و به دست مشتری برسن، توجه به زمان اهمیت زیادی داره. بنابراین مامان نازبانو هر شب قبل از خواب، برنامه‌ی دقیق کاری و شخصی روز بعدش رو تنظیم می‌کنه و سعی می‌کنه مرحله به مرحله طبق برنامه پیش بره. اما از اون‌جایی که از بی‌کاری فراریه، تا حد امکان برنامه‌ش رو جوری تنظیم می‌کنه که همه‌ی وقتش پر باشه، چون فکر می‌کنه علت خیلی از مشکلات و ناراحتی‌های روحی آدم‌ها بی‌کاریه و غالب افکار منفی و ناراحت‌کننده، زمان بی‌کاری به سراغ ذهن آدم می‌آن.
استفاده از شبکه‌های اجتماعی
مامان نازبانو قبل از کار در مامان‌پز به دلیل آزادتر بودن وقتش زمان بیشتری رو توی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌گذروند، اما الان از اون‌ها بیشتر برای دنبال کردن صفحات و کانال‌های آشپزی و شیرینی‌پزی و یاد گرفتن دستور پخت غذاهای جدید استفاده می‌کنه. البته معتقده که از اینترنت تنها می‌شه روش کلی پخت هر غذا رو یاد گرفت و فوت‌های کوزه‌گری برای خوش‌مزه و خوش‌رنگ و لعاب شدنش با صرف وقت زیاد و امتحان کردن روش‌ها و تکنیک‌های مختلف به دست می‌آد.
مزایای کار در مامان‌پز
مهم‌ترین مزیت کار در مامان‌پز از نظر مامان‌نازبانو اینه که زمانش در اختیار خودشه و می‌تونه برنامه‌ی کاری‌ش رو به راحتی با توجه به برنامه‌ی زندگی شخصی‌ش تنظیم کنه. همین‌طور به علت این‌که کار حرفه‌ای‌ش رو توی خونه انجام می‌ده، می‌تونه هم‌زمان تسلط کامل روی امور خونه و بچه‌ها و کارش داشته باشه، مخصوصا امسال که دختر کوچک‌ترش داره برای کنکور آماده می‌شه، این مساله خیلی به‌ش کمک کرده. مامان نازبانو فکر می‌کنه مامان‌پز فرصت خوبیه برای زن‌هایی که عاشق آشپزی‌ان و می‌خوان هم خانه‌داری درجه‌یکی داشته باشن و هم از نظر اقتصادی به خانواده‌شون کمک کنن. خلاصه اگه هوس کردین ببینین مامان نازبانو چه غذاهای خوش عطر و رنگی داره، به اینجا سر بزنین.
 
اگه شما هم دست پخت خوبی دارید و دوست دارید که از این راه کسب درآمد کنید تو سایت مامان پز ثبت نام کنید.